Kam se schovat v letním horku? Co třeba v pohádkovém hradě nebo v Javoříčských jeskyních

Jistě většina z vás během letního období hledá to pravé ochlazení, které by ráda spojila s ojedinělým kulturním zážitkem. Něco takového se nabízí při návštěvě Olomouckého kraje při exkurzi po hradu Bouzov či Javoříčských jeskyní, kde je až o dvacet stupňů chladněji než na povrchu. 

Javořičské jeskyně jsou rozsáhlým systémem několika jeskyní, které vznikly v ostrůvku devonských vápenců. Kousek od nich leží obec Javoříčko, jež se neblahými událostmi zapsala do historie během druhé světové války. V podobných letech byly objevovány další části (partie) jeskyně a v rámci rozšiřování už tak mohutného komplexu dnes napočítáme více než 3,5 kilometrů chodeb. Pro veřejnost je z důvodu bezpečnosti zveřejněno „pouhých“ 788 metrů, zato nemůžeme říct, že bychom byli nějak ochuzeni o naprosto fantastický zážitek. Jeskyně se pyšní překrásnou krápníkovou výzdobou, jejíž dokonalost vyvrcholí ve dvou, co se velikosti týče, skvostných prostorách. Nemluvě o tom, že zde potkáte i řadu helikitů, což jsou krápníky, které rostou proti zákonům gravitace, tedy přímo ze země. 

Doba prohlídky Javořičských jeskyní trvá na vůli návštěvníka 40, nebo 70 minut a od toho se odvíjí i zážitek pramenící z této návštěvy, neboť při dlouhém okruhu vás čeká procházka v celé své možné délce, při krátkém pouze 360 metrů. Teplota vzduchu je zde kolem 8 stupňů Celsia, takže pokud tuto destinaci navštívíte v horkých letních dnech, můžete se rovnou nabalit do mikin. Cena vstupu činí 130, nebo 110 korun v rámci na délce procházky. Poplatek 40 korun navíc je pak za foto či video. 

Kdybyste tento výlet chtěli učinit ještě o něco zajímavější, určitě byste měli navštívit nedaleký hrad Bouzov, který jde ruku v ruce s Javořičskými jeskyněmi a jejich vysokou návštěvností. Hrad připomínající sídlo slavných princezen z pohádky je od Javoříčka vzdálen něco málo přes 4 kilometry a obě lokality lze navštívit nejen autem, ale i pěšky nebo na kole. 

Bouzov prakticky povstal z mrtvých, když jej na přelomu 20. století nechal z trosek postavit sám rakouský arcivévoda Evžen Habsburský. Hrad měl sloužit jako reprezentativní sídlo řádu a později i řádové muzeum, po druhé světové válce byl ale znárodněn a stal se národní kulturní památkou. Pro návštěvníky byl zachován dojem romantické středověké památky, která se hned několikrát stala filmovou předlohou několika režisérů. Nám nejznámější je asi pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci. 

Návštěvníci sem chodí obzvláště obdivovat jak dva velké mosty, tak i cimbuří, arkýře, chřliče i věže, a proto se Bouzov stal nejnavštěvovanější turistickou atrakcí ve své kategorii na našem území. Úplné představení hradu nás vyjde na 120 korun, snížené na 80 a rodinné na 320. Pokud se rozhodnete pro jiné typy prohlídek (z ptačí perspektivy, dětská trasa, zimní trasa, středověký výklad atd.), každá bude mít svou cenovou sazbu, ale žádná nepřesáhne 150 korun na osobu. 

Abyste se mohli vydat na tento zajímavý letní výlet, měli byste mít vlastní auto, nebo alespoň dostatečnou sílu v nohách pro cestu na kole. Ačkoliv je tato destinace velkým lákadlem turistů, přesto se na vyhlášenou krápníkovou výzdobu nebo na hrad podíváte pouze tehdy, pokud najdete ten správný spoj. A s dopravou je to v této oblasti opravdu těžké. Vlakové nádraží není nejblíž, autobusy sem jezdí spíše sporadicky než pravidelně, a to ještě ve všedních dnech, tudíž je vlastní dopravní prostředek pro takovou exkurzi nesmírnou výhodou. 

Foto: hrad-bouzov

Speciály

Rezorty