Pohádkový příběh: výlet na nejlepší hrady a zámky Evropy

Prastará historie Evropy je plna bájných příběhů, legend nebo hledání pokladů. Dědictví dávných vládců sice už vybledla, ale odkaz jejich časů žije dodnes a my jej můžeme vidět v podobě různých archeologických staveb známých také jako hrady a zámky.  Mnohé hrady sloužily jako středověké pevnosti při obraně proti nájezdníkům, ale po válkách v 15. století se začaly rozpadat, a tak je lidé šlechtických rodů předělali do podoby dnešních zámků, jejichž vzhled inspiroval společnost Walt Disney a další pohádkové spisovatele. Zlatovláska, Popelka nebo Kráska a Zvíře, najdete shodu s naším výběrem těchto velkolepých staveb?  

 

Mont Saint-Michael (Hora sv. Michaela) - Normandie, Francie
Jedná se o nejvíce ctěný a kulturně významný zámek ve Francii. To také inspirovalo zámek princezny Rapunzel, pohádky bratří Grimmů (v české verzi Zlatovláska), v Disneyovském animovaném filmu Na vlásku. Nachází se v Normandii při březích severozápadní Francie a je považován tak trochu za středověký zázrak, neboť je postavený na kamenném vrcholku.

Neuschwanstein - Füssen, Německo
Ze všech nejvíce kouzelných zámků v Evropě se stal Neuschwanstein hlavní evropskou destinací a nejnavštěvovanější atrakcí v zemi. Na konci 19. století ho nechal postavit Ludvík II. Bavorský. Architektonický design byl inspirován světoznámým hudebním skladatelem Richardem Wagnerem, jehož vzhledem se nadále nechal inspirovat hrad Popelky v Disney Worldu na Floridě.

Bran - Transylvánie, Rumunsko
Hrad byl postaven roku 1211, původně sloužil jako obrana proti Osmanské říši, ale nejvíce ho proslavil svou krutostí kníže Vlad III. (též známý jako Tepes - Napichovač). Kníže nechával napichovat na kůl turecké vetřelce zajaté v boji. Tím si vysloužil přezdívku Dracula (rumunsky ďábel), která se stala předlohou hororového románu Drákula od Brama Stokera.

Blenheimský palác - Woodstock, Oxfordshire, Anglie
Velkolepé anglické venkovské sídlo bylo postaveno v 18. století v barokním stylu na oslavu vítězství nad Francií ve válce o španělské dědictví. Okolní zahrady jsou plné starých dubů a vodních příkopů, které jsou typické pro anglické panství. Blenheimský palác sloužil jako pozadí při natáčení nové popelky s Cate Blanchett v hlavní roli.

Křivoklát - Rakovník, Křivoklát, Česká republika
Když se řeknou pohádky, nemůžeme vynechat ani Křivoklát. Hradební interiér i exteriér přímo pobouzí filmaře k natočení nějakého snímku. Mezi české pohádky, které se aspoň z části odehrávaly na Křivoklátě, patří Třetí princ, Jak se budí princezny, Honza málem králem, Tři veteráni a Anděl páně. Ze zahraniční produkce například i scény filmu Johanka z Arku, Kletba bratří Grimmů a Wanted.

Zámek Chenonceau - Chenonceaux​, Francie
Walt Disney čerpal inspiraci z mnoha hradů v Evropě, včetně francouzského zámku Chenonceau, korunního klenotu Loire Valley. Leží na řece Cher a je jednou z nejnavštěvovanějších soukromých památek ve Francii. Pět kouzelných oblouků a čtyři nárožní věžičky jsou trvalým pozůstatkem středověké gotické architektury s nádechem drobné renesance. Na obloucích je nyní umístěna dvoupatrová galerie, kterou zdobí díla od Petera Paul Rubense, Le Tintoreta a dalších velkých mistrů.

Zámek Fontainebleau - Loire Valley, Francie
Možná vám tato stavba přišla povědomá, když jste se dívali na pohádku Kráska a Zvíře. A ještě aby ne, Walt Disney uvedl, že opravdu čerpal inspiraci právě z tohoto zámku. Fontainebleau začal jako opevněný hrad, který po válkách v 15. století dále nebyl životaschopný obrany, a tak se Francis I. rozhodl přestavět rozpadající se středověkou pevnost a udělat z ní přepychový palác 16. století. Později byl převzat Henry II. a Kateřinou Medicejskou, kteří pokračovali v rozšiřování.

Pražský hrad - Praha, Česká republika
Město Praha se může pochlubit nejlépe zachovanou středověkou, klasickou a renesanční architekturou v Evropě, což je pohádka sama o sobě. Pražský hrad, který byl založen v 9. století, je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky. Dominantou areálu Pražského hradu je katedrála sv. Víta, ve které jsou kromě korunovačních klenotů uloženy i ostatky králů, knížat, světců, arcibiskupů a dalších významných osobností.  

FOTO: electatravels, escapehere

Speciály

Rezorty