Paříž, Francie: krásy romantického velkoměsta

Paříž je srdcem Francie a rájem všech milovníků. Už jen při její návštěvě vás dostane svou jedinečnou atmosférou i provoněnými ulicemi. Významné památky, místní obyčeje i chutné pokrmy. Není divu, že se řadí mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější metropole světa. 

Paříž je obrovské město, které, dá se říct, stále roste a roste.  Abyste mohli obdivovat všechny památky, museli byste tu strávit několik dní, protože furt má co nabídnout. Ne nadarmo slavný spisovatel Victor Hugo prohlásil, že Paříž je město měst. Metropole galského kohouta láká stále více příznivců na svůj jedinečný půvab a romantickou atmosféru. A přesně tak budete i vy vnímat svůj příchod do města. 

Dominantu města tvoří 324 metrů vysoká Eiffelova věž, přezdívaná také jako Železná dáma. Je tvořena 3 podlažími plných restaurací a překrásným výhledem po okolí. Postavil ji Gustave Eiffel u příležitosti 100. výročí Velké francouzské revoluce a světové výstavy v roce 1889. V současné době je největším lákadlem turistů ze všech koutů světa. Přímo pod věží si užívá svůj volný čas řada místních obyvatel, když se scházejí k odpočinku nebo pořádání rodinných pikniků. 

Včetně Eiffelovy věže už z dálky zaujme svou velikostí další dominanta města, a tou je Pantheon. O jeho stavbě rozhodl sám Ludvík XV., jako výraz vděku za své uzdravení. Od svého vzniku stále měnila svůj účel, střídalo se pojmenování mezi hrobkou a kostelem, nakonec však při příležitosti pohřbu Viktora Huga se stala definitivně kryptou. V jejím nitru jsou pohřbeni významní francouzští umělci, myslitelé i vědci. Odpočívá tu například Zola, Malraux, Braille, Pierre Curie, Marie Curie Sklodowska a další. 83 metrů vysoký Pantheon je na vrcholku kopce svaté Jenovéfy v Latinské čtvrti. Návštěvníkům je zpřístupněn každý den, každou první neděli v měsíci je navíc vstup zdarma. 

Nádherné sály plné umění a historie nabídnou stěny nejslavnějšího muzea Paříže Louvre. Celkem čtyři patra těch nejvrcholnějších děl s největším klenotem, srdcem klenotů, obrazem Mony Lisy. Ať už navštívíte muzeum v jakémkoliv roční období, v jakémkoliv čase, vždy bude právě v tomto místě největší hlouček lidí. A pokud nejste milovníci umění, jistě vás naláká mimořádně jedinečná procházka parkem, jež tvoří trasu k tomuto muzeu. 

Příznivci moderního umění jistě ocení Centre Georges Pompidou, palác kompletně ze skla a oceli ve stylu architektury hi-tech. Ta je známá tím, že většina základních rysů budovy je vedena vně, nikoli vevnitř. Už z prvního pohledu si povšimnete, jak budovou prochází řada barevných potrubí, nechybí ani skleněné schodiště. Nutno říct, že z nejvyššího patra je hezky vidět na okolí. Samotné centrum v sobě ukrývá mnoho významných atrakcí, mezi oblibené patří muzeum moderního umění. Mimo jiné tu jsou i kinosály, kavárny a různé obchody. 

Mezi kolekci památných dominant slavného města řadíme i proslulý Vítězný oblouk, který nechal postavit ještě samotný Napoleon Bonaparte na počest jeho vítězství v bitvě u Slavkova. Naleznete jej na konci bulváru Champs-Elysées. Přístup k památníku vede podzemní chodbou, uvnitř je vybudováno malé muzeum, které je zaměřeno právě na historii této stavby. Celý unikát je specifický i tím, že u něj každý rok končí cyklistický závod Tour de France. 

Povinností pro turisty je ochutnání místních specialit. Slavné jsou francouzské francouzské crêpes, což jsou palačinky na sladko. Pařížané jsou profesionálové ve svém oboru, jsou to i skvělí milovníci vína, jehož chuť vám jistě zůstane pár dní na jazyku. Pokud toužíte po návštěvě módních salonů, luxusních obchodů, musíte se vydat po slavní třídě Champs Elysées. Až dojdete k obelisku, objeví se před vámi brány nádherných Tuilerijských zahrad s bohatými fontánami. 

Příjemný a nezapomenutelný dojem z krás Paříže podtrhuje most lásky Pont des Arts, který spojuje první a šestý obvod města přes řeku Seinu. Zábradlí mostu zdobí stovky zámků, jimiž sem chodí zamilované páry pečetit svou lásku. Připevní zámky se svými jmény a oba klíčky pak hodí do vody. Vzhledem k tomu, že se část mostu pod tíhou zámečků zbortila do vody, se most od této tradice na nějaký čas oprostí. Není se ale čeho bát, zámečková mánie pokračuje na jiných mostech a zábradlích. 

Speciály

Rezorty