Nejkrásnější město světa? Podle expertů Rio de Janeiro

Město karnevalu, samby, historie, vkusu a spousty krásných žen. Osobní návštěva vás jistě uchvátí mnohem více než brouzdání po obrázkové mapě, ale už jen samotný pohled stojí za to. Vítejte v Brázilii.

Říká se, že když Bůh tvořil svět, věnoval celé dva dny právě Riu. A navzdory tomu, že tu žije více než dvanáct milionů obyvatel, nemůžeme říct, že je město nějak zaneřáděno smogem či klasickým uspěchaným životem. Naopak se dá říct, že svým postavením u pobřeží připomíná tak trochu oázu rozkvetlé zeleně, v níž se ukrývá řada překvapení. Socha, která se nachází na samotném vrcholu Corcovado (710 metrů nad mořem), jež zobrazuje Krista Vykupitele s rozepjatýma rukama, se stala symbolem Rio de Janeira a od roku 2007 dokonce jedním z nových sedmi divů světa.

Socha je dílem francouzského sochaře Maximiliena Paula Landowského, dokončena byla v roce 1931, kdy byla vůbec poprvé vysvěcena a sloužila jako památník brazilské nezávislosti na Portugalsku. Druhého vysvěcení došlo na začátku devadesátých let při osobní návštěvě Jana Pavla II. Stavba trvala celých dlouhých pět let, výsledek ale rozhodně stojí za to.

Město muziky a tance
Každý rok pravidelně před Velikonocemi začínají přípravy, kdy ulice Ria zaplaví karnevalové veselí. Jejím centrem je otevřená scéna v samotném středu, kde probíhá karnevalová přehlídka, při níž máte možnost spatřit ty nejlepší tanečníky samby z celého světa. 

Není divu, že tuto zábavu ročně navštíví přes sedmdesát tisíc lidí. Hisotire brazilského karnevalu se táhne zpět až do roku 1641, kdy se podle všeho uskutečnil vůbec první karneval. Nabitý program pokračuje přes čtyři noci, behěm nichž postupně předvedou své dovednosti žáci nejlepších škol samby. Vše je obohaceno řadou soutěží, při kterých se hodnotí nejen styl tance, ale i výběr kostýmu, muziky či nápadu.

Rio jako součást romantické dovolené
Co by to bylo za město, kdyby se zapomnělo na lásku. Příjemné chvilky s drahou polovičkou lze strávit hned na několika místech a oddávat se tak kráse pozoruhodného velkoměsta. Jedním z takových míst je i pláž Copacabana, při jejíž procházce po dlouhé písečné pláži za soumraku slunce a třpytivé čisté vody se ihned dostanete do romantické nálady. Pláž obklopují desítky hotelů, restaurací i barů, které svým výhledem, postavením a osvětlením dodávají dovolené tu pravou atmosféru.

Pláž se navíc stala i dějištěm spousty kulturních akcí a hostitelem několika megakoncertů. Takový koncert Rolling Stones v roce 2006 si sem přišlo vychutnat více než milion fanoušků. Copacabana se rozléhá v délce více než 4 kilometrů a rovněž je i jedním z hlavních symbolů Ria.

Pokud máte rádi vyhlídky, neváhejte navštívit pozorovatelnu zvanou Cukrová Homole. Tato mohutná skála, která se upíná nad vodní hladinou, je ústím zátoky Guanabara do Atlantského ocánu. Cesta je spojena i s dobrodružnou procházkou a na vrchol se dostanete pomocí dvou lanovek. Ta první vás zaveze na nižší bod, druhá až na Cukrovou Homoli. 

Speciály

Rezorty