Kuba taková, jakou ji neznáte

Velké procento lidí si pod pojmem dovolená na Kubě představí polehávání na pláži, michání kvalitních drinků a pobyt v luxusním hotelu. Zapomíná se ale, že tato země je bohatá na přírodní krásy i kulturní památky, o nichž spousta turistů ani neví.

Kuba je opravdu specifická země, kde si každý milovník umění přijde na své. Od západu na východ zde najdete spoustu překvapení, o nichž byste nevěděli, že vůbec existují. Málokdo ví, že na Kubě je celkem sedm míst, která jsou zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se přírodní parky, městské památky, kávovníkové plantáže a místa pro pěstování tabáku. Experti vám přitom poví, že tu je daleko víc oblastí, které si zaslouží lidský obdiv a které by na seznamu UNESCO neměly chybět. 

Jedním z takových divů a chráněných míst je město Trinidad a údolí cukrovarů v jeho okolí. Toto město zůstává věrné své koloniální podobě už řadu staletí. Turisté sem chodí obdivovat místní železnici, neboť to jsou právě vláčky, co tu jezdí po úzkých kolejích a převáží cukrovou třtinu. Zdrojem tažné síly jsou lokomotivy ze 40. let 20. století, které na běžných tratí už jen sotva spatříte. 

Tabákové plantáže
Tabák se v této zemi pěstuje od nepaměti. V údolí Viňales, kraji Valle, najdete nízkou planinu, ve které se rozléhají mogoty. Jedná se o skalnaté vrchy kuželovitého tvaru, jejichž stěny jsou tvořeny vápenci a mramory. Právě v prostoru mezi těmito skalními výčnělky jsou rozlehlé tabákové plantáže, jimiž je Kuba tak proslulá. 

Z tabáku se v havanských továrnách vyrábí ty nejslavnější a nejchutnější doutníky. Celý postup vyžaduje pečlivý proces, který provádějí sami lidé a nelze jej nijak modernizovat. Všechno listí se suší ve starých, velkých stodolách, odkud za určitý čas za mírného teplého průvanu dojde k jejich třídění. Farmáři přebírají tuto tradici po celá staletí vybírají jen ty nejlepší lístky.

La Habana - Paříž Karibiku
Havana je jak hlavním městem Kuby, tak i největší metropolí celého Karibiku. Unikátní architektura historického města je tím, co vyneslo toto místo na seznam UNESCO a dle statistického hlediska se jedná o jedno z nejbezpečnějších měst celosvětového měřítka. Tedy nejen Latinské Ameriky. 

Řada staveb, jež spadá pod chráněné území, si prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Jiné jsou naopak oddány své tradici, ale je to také z toho důvodu, že na jejich přestavbu nejsou peníze. Zato neustále lákají stovky příznivců ze všech koutů světa. Jednou z takových staveb je pevnost La Fuerza, centrální bod městského opevnění a zároveň nejstarší pevnost na celém kontinentu. 

Samotným srdcem Havany však je pobřežní kolonáda Malecón neboli „Nábřeží Svobody“. Její vznik se datuje k roku 1901 a od samotné hladiny moře ji dělí pouhý metr. Kubánci vám potvrdí, že po setmění se sejdou davy lidí, aby tu krásu mohli vidět na vlastní oči. Pokud se chytíte průvodu, může se stát, že vás zavede až na otevřené moře, vyhlížet do temných nekonečných vod až k břehům Spojených států. Díky tomu je Malecón pro obyvatele symbolem svobody. 

Kuba je součást karibského ráje, který toho má opravdu hodně co nabídnout. Je to země pohody, milovníků umění, kvalitních doutníků, nádherných pláží a především mnoha přírodních krás. Místní obyvatelé hledají soulad s krásou, jež mají zrovna před očima. Z každého podniku, kde jdete byť jen okolo, zní hudba, bez níž si Kubánci doslova neumí život představit. Samotná Salsa vznikla právě na tomto místě a s dobou si nese spoustu tradic, které braly inspiraci v afrických rituálech obohacených španělskou melodikou. Představovali jste si třeba někdy při západu slunce, jakou melodii nám tento proces přináší? Kubánci ano, a dokonce vám to i zahrají.

Speciály

Rezorty